تکنولوژی آبکاری پاششی

در سال‌های اخیر پوشش‌های رنگی نوین و متفاوتی در صنعت رنگ و رزین با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های روز، پا به عرصه صنعت گذاشته‌اند. روش‌های آبکاری نیز از این پیشرفت بی‌بهره نبوده‌اند و همپای دیگر پوشش‌های رنگی، بهبود یافته و به روز شده‌اند. از جدیدترین روش‌های آبکاری در جهان، می‌توان به سیستم آبکاری پاششی اشاره کرد که شرکت‌های محدودی در سطح جهان، این نوع محصولات را با نام و فرمول ساختاری متفاوت به بازار عرضه می‌کنند؛ از این رو درکیفیت نهایی محصول و مواد مصرفی این سیستم‌ها کمی تفاوت احساس می‌شود.

به دلیل فقدان تکنولوژی آبکاری پاششی در ایران و با توجه به اینکه از معرفی و به کارگیری این سیستم در کشورهای اروپایی نزدیک به 10 سال می‌گذرد، شرکت «ایدآکالر» بر آن شد تا با هدف تأمین نیازهای بسیاری از تولید‌کنندگان گرامی، در معرفی و وارد کردن این تکنولوژی به ایران پیشگام باشد.

«پوششهای پاششی کرومی» تعریف جدیدی از آبکاری کروم در صنایع ارائه نموده است که غایت آن برآورده نمودن احتیاجات خاص تولیدکنندگان در شاخه های مختلف میباشد. آبکاری در این روش با بهره گیری از تکنولوژی نانو و از طریق یک دستگاه پاششی مخصوص انجام میشود که این امکان را به تولیدکنندگان میدهد تا بدون وابستگی به یک مجموعه خدمات آبکاری و به صورت مستقل، محصولات خود را آبکاری نمایند.
در این روش انقلابی، برخلاف روشهای آبکاری سنتی که امکان کار بر روی ابعاد بزرگ را از تولیدکنند سلب میکند، محدودیتی در ابعاد وجود نداشته و با ایجاد طیفهای مختلف رنگی به روی هر گونه سطح و متریالی، نزدیکترین ظاهر را به فلزاتی از قبیل طلا، برنز و مس ایجاد مینماید؛ چنانکه حاصل کار بسیار زیبا جلوه میکند.
در روش پاششی کرومی از فعل و انفعال شیمیایی مابین چند ماده مختلف و در طی سه مرحله (پرایمر، کروم، کیلر)، واکنش کروم صورت میپذیرد که هر مرحله نیاز به زمانی برای خشک شدن داشته و لایه نهایی در ظاهر شبیه آبکاری کروم میباشد و همانند آن سطحی صاف، براق و آینه ای شکل ایجاد مینماید.
این دستگاه با طراحی ساده و دقت بالا و همچنین دسترسی آسان به کلیه قطعات، شامل 5 مخزن 20 لیتری استنلس استیل میباشد که به 1 پیستوله دوجزئی و 3 پیستوله تک جزئی متصل است و میتواند با تکیه بر قابلیت پیستوله دوجزئی (پاشش دو ماده کرومی به یک میزان)، به روی سطحی که پیشتر به وسیله پرایمر صاف و صیقلی شده است، واکنش آبکاری را انجام دهد.
سهولت در انجام کار، مهمترین مزیت این روش بوده و از دیگر خصوصیات بارز آن میتوان به ماندگاری بسیار بالا در شرایط مختلف جوی، مقاومت در برابر سایش، تحمل درجه حرارت بالا و… اشاره کرد.
قابل ذکر است که آبکاري سنتی از پرمخاطره ترين فرآيندهاي صنعتي است؛ زيرا هم مواد مورد استفاده در آن داراي سميت فوق العاده زياد بوده و هم به دليل مايع بودن زائدات آن، در صورت دفع در محيط زيست به سادگي به اعماق آبهاي زيرزميني نفوذ میکند که پیآمد آن آلودگی آب، خاک، نباتات، حيوانات و حتي انسان بوده و زمينه ساز بروز بسياري از ناهنجاريها و بيماريها ميشود. روش جدید فانتاکروم در جهت رفع این نقیصه برآمده و برای حفظ سلامت محیط زیست، فرمولاسیون مواد را بر پایه آب قرار داده است؛ از این رو خود را به عنوان یک سیستم دوستدار طبیعت معرفی نموده است.